Yetişkinlere Yönelik Yazılar

Toplumdaki Şiddet Azaltılabilir mi?

Genellikle insanlar tehdit altında hissettiklerinde ya da bulundukları durumu kabullenemediklerinde agresif davranma eğilimi gösterirler. Aslında, agresyon her zaman var olan ve bütün toplumlarda görünen insani bir duygudur.

Kentlerde suç oranının ve şiddet davranışının gün geçtikçe arttığını üzülerek görüyoruz. Şiddetin her çeşidi; ailede şiddet, okulda şiddet, iş ortamında şiddet, trafikte şiddet, , şiddet eğilimisokakta şiddet, sporda şiddet ve benzerleri daima gündemde.

Telkinin Gücü ile Tedavi: Hipnoterapi

1800 yıllarının sonunda hipnoz keşfedilmiştir ve o dönemde romatizma, cilt ve deri hastalıkları ve astım gibi sorunların azaldığı iddia edilmiştir. Sigmund Freuda kadar hipnozun tedavide yeri olmakla birlikte Freud hipnozu bırakınca, diğer bilim adamları da bırakmış ve hipnoz şarlatanlar tarafından sahnede kullanılmaya başlamış. Ancak son yıllarda psikoterapinin en eski yöntemi ‘hipnoz’ yeniden tedavi amaçlı bedensel ve psikolojik sorunlar için uygulanılıyor.

Günümüzde Türkiye de ve yurtdışında hipnoterapi birçok uzmanlar tarafından yapılıyor, cerrahlar, anestezi doktorları, (diş) hekimleri, psikiyatristler ve psikologlar hipnoz eğitim sonrası yetkili kişilerdir. Tamamen rahatlamış kişiye terapötik telkinler verildiği zaman ağrı, anksiyete, hiperventilasyon ve gerginlik gibi şikayetlerin azaldığı biliniyor. Hatta anestezi için uygun görülmeyen ameliyat hastalarını hipnoz yöntemiyle uyuşturulurken, doğumun sancısız olması da sağlanabiliyor.

Aşk İlişkinin Ruhudur...

Aşk her insan tarafından farklı tanımlanır. Bu yazıda aşkı anlatırken sevginin doruk noktasından bahsedilecektir; yani iki insanın birbirlerini tutkuyla sevmelerinden. Bu evrensel duygu tamamen kişiye özeldir, bu yüzden kimse kimsenin aşkını anlayamaz. Hayatının aşkını ararken insan her ne kadar ‘iç güzellik önemli’ dese de, ilk etkilendiği dış görünüm olur. Beden dili ve hormonlar hoşlanmayı gerçekleştirir ve flörtü başlatır. Aşık olan insan kanatlanmış gibi olur, kalp atışları hızlanır ve tatlı bir heyecan yaşar.

Ne yazık ki, kavuşamayan aşıklar da vardır. İmkansız aşıkların acıları tarihe geçmiştir: Batıdaki Romeo ve Juliet’in trajedi hikayesinden Pakistan’daki Shaista Almani ve Balakhsher Maher öyküsüne kadar. 2000 yıl öncesinde Roman ordusundaki pagan asker ve Hıristiyan kadın birbirlerine aşık olurlar, dini engeller olsa da Valentijn isimli rahip nikahlarını kıyar. Rahip 14 Şubatta nikahı kıydığı için öldürülür. Bu yüzden 14 Şubat sevgililer günü olarak ilan edilir.