Çocuklara birlikte oynamayı öğretmek

Çocuğun sağlıklı gelişimi için oyun oynaması kaçınılmazdır. Oyunu oynayarak öğrenmesi için ebeveyn yardımına ihtiyaç vardır. Anne-babalar çocuklarının yalnız oynayabilmesi, birlikte oynayabilmesi ve oyuncaklarını toplaması için teşvik edebilirler. Böylece çocuğun gelişimini aile tarafından olumlu yönde destekler.

Çocuklar 2 yaş civarına kadar birlikte oynayamazlar, aynı alanda birçok çocuk olsa bile her biri kendi elindeki oyuncakla oynar. Bu yaş grubundaki çocuklar henüz paylaşmayı başaramazlar. Sırasını beklemek, başkasına bir şey lütfetmek onlar için kolay değildir. Başkalarının da duyguları ve arzuları olduğunu henüz çok iyi bilmemektedirler. Buna karşın başkalarını çok iyi gözlemleyebilirler ve taklit edebilirler.

3 ve 4 yaş arası çocuklar birlikte oynamaya başlarlar. Bir birlerinin istekleriyle ilgilenir ve iletişim kurmaya başlarlar. Bu yaş döneminde artık çocuklar başka çocuklarında duyguları ve arzuları olduğunu daha iyi anlarlar.

Birlikte oyunu desteklemek için öneriler:

- Çocuğunuzla birlikte oynayın, başta basit ve az kuralları olan oyunu seçin.

- Çocuğunuza iyi örnek olun. Oyunda kaybetmek ve kazanmakla ilgili doğru davranışı gösterin.

- Baştan oyun kurallarını anlatın ve bu kuralların herkes için geçerli olduğunu bildirin. Çocuğunuzun kuralları anladığından emin olmak için teyit edin.

- Çocuğunuzun oyuna olumlu katılımından dolayı takdir edin ve neyi iyi yaptığını somut olarak söyleyin. Örneğin: “ Ahmet, sabırla sıranı bekledin aferin sana, haydı bakalım şimdi zarları sen atıyorsun”.

- Çocuğunuz oyun bozarlık ya da hile yaparsa hemen müdahale edin. Neyi yanlış yaptığını söyleyin ve kendisinden olan beklentinizi dile getirin.

- Çocuğunuz öfkelenirse, sakinleşmesi için onu oyundan uzaklaştırın. Sonra oyuna yeniden başlayın. Bu şekilde oyunu keyifli bir şekilde oynaması için ona yeni bir şans vermiş olursunuz.