Çocuğa verilen disiplin

Aile nin verdiği disiplin, çocukların kendi davranışlarını kontrol edebilmeleri içindir. Disiplin sayesinde, çocuklar davranışlarının sonuçlarını anlamayı ve böylece sebep-sonuç ilişkisini kurmayı öğrenirler. Ailenin, çocuğuna disiplin verebilmesi için aynı zamanda çocuğuyla sıcak ve sevgi dolu bir ilişkisi olması gerekmektedir. Bunu, çocuklarıyla vakit geçirerek, ilgi ve sevgi vererek yapabilirler. Ebeveynler, çocuklarıyla bol iletişim kurmalı ve çocuğun yaptıklarına ilgi göstermelidirler.

Kendi davranışlarını kontrol edebilen çocuk ve yetişkinler gelecek planlarını daha kolay gerçekleştirirler. Uzun vade de ulaşmayı arzuladıkları her şeye daha çok tahammül gösterebilirler.

Bu nedenle çocukların, sınır ve kuralları öğrenip kabullenmeleri, istedikleri olmayınca hayal kırıklıklarıyla baş etmeyi öğrenmeleri son derece önemlidir.

  • Kuralların işe yaraması için en başta adil olunması gerekmektedir.
  • Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz konuyu açık ve yalın dilde söylemeniz gerekir. Örneğin:” Ali, şimdi yemek vakti, lütfen masa ya gel”. Çocuğunuzun belirli bir davranışta bulunmasını istemiyorsanız, ne yapması gerektiği konusunda da bilgi vermeniz gerekir.
  • Çocuk eğitiminde, aileler çoğu kez çocuklarının olumsuz davranışlarından şikayet ederler ve çocuğun olumlu davranışlarını yeterince fark edip takdir etmezler. Aile tarafından, çocuğun doğru davranışlarına verilen ilgi, çocuğun olumlu davranışlarını daha fazla göstermesine neden olacaktır.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.