Faydalı Bilgiler

Çocuğa verilen disiplin

Aile nin verdiği disiplin, çocukların kendi davranışlarını kontrol edebilmeleri içindir. Disiplin sayesinde, çocuklar davranışlarının sonuçlarını anlamayı ve böylece sebep-sonuç ilişkisini kurmayı öğrenirler. Ailenin, çocuğuna disiplin verebilmesi için aynı zamanda çocuğuyla sıcak ve sevgi dolu bir ilişkisi olması gerekmektedir. Bunu, çocuklarıyla vakit geçirerek, ilgi ve sevgi vererek yapabilirler. Ebeveynler, çocuklarıyla bol iletişim kurmalı ve çocuğun yaptıklarına ilgi göstermelidirler.

Çocuklara birlikte oynamayı öğretmek

Çocuğun sağlıklı gelişimi için oyun oynaması kaçınılmazdır. Oyunu oynayarak öğrenmesi için ebeveyn yardımına ihtiyaç vardır. Anne-babalar çocuklarının yalnız oynayabilmesi, birlikte oynayabilmesi ve oyuncaklarını toplaması için teşvik edebilirler. Böylece çocuğun gelişimini aile tarafından olumlu yönde destekler.

Çocukta Kıskançlık

Çocuklar, ne hissettiklerini ve niçin hissettiklerini her zaman anlatamazlar. Çocuklar kıskançlıklarını farklı şekillerle gösterebilirler: kavga ederek, sözel ya da fiziksel agresif davranarak, kardeşine ait olanı elinden alarak, hırsızlık yaparak, başkaları ona ait olana dokununca ağlayarak, imkansız zamanda ilgi isteyerek, kendini sessizce geri çekerek, davranış geriliği göstererek (regresyon) .

Çocuğunuz okusun

Çocuğunuzun okuma alışkanlığı edinmesi için öneriler:

Erken çocukluk yıllarında başlayın

Günümüzdeki çocuklar televizyon ve bilgisayar(oyunları) ile çok fazla vakit geçirmekteler. Çocuğunuzun önceliği kitap olmasını istiyorsanız, o daha çok küçükken ona kitap okumalısınız. Örneğin, bir yaşındaki çocuğunuza hem kitap okuyup hem de birlikte resimlere bakabilirsiniz.

Çocuklarda Bağımsızlık

Çocukların bağımsız olması için:

  • Çocuğa küçükken görevler verilmelidir, ayakkabı bağlarını bağlamak ve oyuncaklarını toplamak gibi ve verilen görevi yerine getirmesi için sorumluluk verilmelidir.
  • Eğer verilen görev zor ise, birlikte yapılmalıdır ancak aralıklarla çocuğun nasıl ilerleyeceğini kendisine sorulmalıdır.
  • Yetişkin zor görevleri parçalara bölünce, belirli kısımları çocuk kendisi yapabilecektir.

Çocuk nasıl yatıştırılır?

Çocuklarda birçok üzüntüye rastlamak mümkün: kanayan bir diz, oynamak istemeyen bir arkadaş, ölmüş bir köpek, boşanan anne-baba vb. Ebeveyn olarak, çocuğunuzu her türlü üzüntüden korumak istersiniz, ancak üzüntüsüz bir hayat mümkün değildir. Üzüntü; duygu boşalımı, vazgeçme zorunluluğu, isteklerin ve arzuların gerçekleşemediği duygusal bir hayal kırıklığıdır.

Mutlu Olmak

Amerikalı psikolog ve araştırmacı Martin Seligman, mutlu olmayı öğrenebilirsin diyor ve kitabında keyif almayı arttıran beş teknikten bahsediyor. Ebeveynlerin ancak kendileri mutlu olursa çocuklarıda mutlu olacaktır, çünkü çocuk gördüğünü içselleştirecektir.

Çocuklarda Empati Duygusu

Ebeveynler, çocuklarının ‘empati duygusunu’ destekleyebilirler

Çocuklar belirli gelişim evresine eriştikten sonra, her şahsın kendine ait düşünce ve duygularının olduğunu anlarlar. Bu kazanılmış beceriyle birlikte, kendilerini başkalarının yerine koymayı öğrenirler ve çocukların empati yeteneği gelişir. Bu durum ise çocukların sosyal gelişimini olumlu etkileyecektir.

Çocukta Doktor Korkusu

Çocukların doktor müdahalesinden korkmalarının birçok nedeni olabilir. Çoğu kez çocuk doktor ile korkutulmuştur ya da geçmişte yaşanılmış kötü deneyim(ler)i vardır. Çocuğunuza ne olduğunu anlatın ve kendisinin neden paniklediğini ifade edin. Çocuğunuzun duygularını anlayın ancak durumu ağırlaştırmayın. Her zaman nereye gittiğinize dair gerçeği söyleyin, diğer durumda çocuğun korkularını arttırırsınız. Çocuğunuz doktora gitmemek için olay çıkarsa bile doktora gitmekten vazgeçmeyin. Vazgeçerseniz, çocuğunuzun hem korkularını doğrulamış olursunuz hem de olumsuz davranışına prim verirsiniz ve yeni bir doktor ziyaretinde aynı olumsuz davranışı göstermesi kaçınılmaz olur.

Çocuklarda Utangaçlık

Çocuklar, 2 yaş civarında birey olduklarını fark ederler ve bu farkındalıkla birlikte utangaç olabilirler. Dört-beş yaş sonrasında bu utangaçlık azalır. Her sınıfta ortalama bir ya da iki utangaç çocuğun olduğu bilinmektedir.

Korku ve çekimserlik yeni ortamlarda doğal bir davranıştır. Ancak utangaçlık çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyorsa, ebeveynlerin yardımcı olmaları gerekir.

Tavsiye Edilen Kitaplar

Kitap Adı

Yazar

Çocuğunuza Kulak Verin Aletha Solter
Konuş ki Dinlesin, Dinle ki Konuşsun Adele Faber
Etkili Anne ile Babalık Thomas Gordon
Bütün Beyinli Çocuk Tina Payne Bryson, Dan Siege
Çocuğunuza Sınır Koyma 1 & 2 Robert K.Mackenzie
Çocuklar Bizden, Biz Çocuklardan Öğrenirken Serap ve Kadir Özer
Zor Çocuk Stanley Tweski
0-1 Başla Dr. Şirin Seçkin
Bilinçli Bebek Aletha Solter
Beni Duyuyor Musun? Leyla Navoru
Çocuklarla El Ele Ebeveynlik Pam Leo
Geliştiren Anne ve Baba Doğa Cüceloğlu