Hayali Kahraman

Her zaman seninle oynayacak birinin yanında olması, sen üzgünken seni teselli etmesi ve onunla iyi vakit geçirebilmek. Birçok çocuğun sadece kendisine görünen böyle bir hayali arkadaşı var. Çocukların ‘Imaginary friend’ yani hayali arkadaşlarının varolduğu gizemli dünyası aileleri endişelendirebiliyor…

Çocuklar bazen fantezi dünyalarında hayali bir arkadaş oluştururlar. Gerçekte varolmayan bu hayali arkadaşın görünümü ve fikirleri çocuğun kendisine benzer. Çocuktan başka kimse onu göremez, çünkü çocuk onu kendisi hayal gücüyle yaratmıştır.

Bir çocuğun hayali arkadaşı olması endişelenecek bir durum değildir. Araştırmalara göre, çocukların %50-60’ının hayalinde canlandırdığı bir oyun arkadaşı olur ve birçok çocuk 7 yaş dolayında bu arkadaşıyla vedalaşır. Hayali arkadaş bir hayvan ya da yabancı bir canlı olabilir. Genellikle hem kız hem de erkek çocukların hayali arkadaşlarının cinsiyeti kızdır. Bazı çocuklar bir tane hayali arkadaşla yetinmez ve bir çok hayali arkadaşa sahip olurlar.

Hayali arkadaşların önemli işlevleri vardır: Çocukların dünyayı anlamalarına yardımcı olurlar. Sosyal ve duygusal gelişimlerine katkıda bulunurlar. Görünmeyen hayali arkadaşları olan çocukların insan ilişkilerini daha iyi kavradıkları biliniyor.

2-7 yaş arası çocukların dünyayı keşfedecekleri bir dönemdir. Bu inanılmaz zor bir iştir, çünkü gerçek ve hayali karıştırabilirler. Kafalarında birçok soru vardır ve hayali arkadaşlar edinerek sorularına yanıt ararlar, korkularının üstesinden gelmeye çalışırlar. Hayali arkadaşla oynamak esasen bilinmeyenle pratik yapmak gibidir. Örneğin, köpekten korkan çocuk, hayali arkadaşla köpek avına çıkacaktır. Bunu tabii ki gerçek bir arkadaşla da yapabilir, ancak başka bir çocuğun aynı sorunla mücadele ettiği kesin değildir.

Çocuklar görünür fantezi arkadaşlarla (örneğin pelüş) ve görünmeyen fantezi arkadaşlarla farklı oynarlar. Bir çocuk ve bir oyuncak arasındaki ilişki anne ya da babanın çocukla olan ilişkisinin aynasıdır. Çocuğun dediği olur, oyuncak çocuğun dediğini yapar. Oyuncağın ne yapması gerektiği konusunda kararı çocuk verir. Ne zaman yatacağını, ne zaman yemek yemesi gerektiğini ve ne zaman yaramazlık yapmış olduğunu belirler. Oyuncak arkadaşın söz hakkı yoktur. Görünmeyen hayali arkadaşla ise çocuğun farklı bir ilişkisi vardır. Çocuk hayali arkadaşıyla eşit konumdadır ve dostça bir iletişimi vardır. Ne çocuk ne de hayali arkadaşı otoritedir. Bazen liderliği çocuk yapar, bazen de hayali arkadaş.

Araştırmalara göre, hayali arkadaşı olan çocukların genellikle yaşıtlarına göre daha iyi bir dil gelişimine ve daha iyi sosyal becerilere sahip oldukları saptanmıştır. Diğer çocuklarla karşılaştırıldıklarında, daha az agresif, daha uyumlu oldukları ve daha çok güldükleri biliniyor. Ayrıca, daha iyi konsantre olmaları ve daha az sıkılmaları da hayali arkadaşlarının olumlu yönleri.

Bu konunun farklı yönleri de bulunmaktadır: Hayali arkadaşı olan çocukların genellikle tek çocuk oldukları saptanmıştır. Bu çocukların ev ortamında daha çok uyarana, daha çok arkadaşlığa ihtiyacı vardır. Tek çocuk haricinde bir de ailenin en büyük çocuğu, kendisine bir kardeş geldiğinde hayali arkadaşa ihtiyaç duyabilir, çünkü kendisine gösterilen ve alışkın olduğu ilgi azalmıştır. Hayali arkadaş hiçbir zaman nedensiz olarak bir çocuğun dünyasına dahil olmaz. Hayali arkadaş çocuk ve dış dünya arasında bir aracıdır, bir yardımcıdır. Onunla konuşmak çocuğun kendisini güvende hissetmesini, duygularını dışa vurmasını sağlar. Kendisini yalnız hisseden, ihmal edilen ya da reddedilen çocuklar hayali arkadaşından güç alır. Çocuk hayali arkadaş sayesinde zorlukların üstesinden daha iyi gelir. Çocuğun hayatında önemli değişikler, örneğin anne-babanın boşanması, kavgalar ya da yaşanan bir travma aniden hayali arkadaş getirebilir onun dünyasına. Hayali arkadaş bazen de ‘yaramazlık’ yapabilmek için çocuk tarafından oluşturulur. Çocuk sınırları aştığında suçu hayali arkadaşına yükler. Böyle durumlarda, çocuğun ruhsal dünyasına korku, yalnızlık, mutsuzluk ya da dışa vurulamayan arzular egemen olabilir. Hayali arkadaş edinmenin bir başka nedeni çocuğun izole olmasıdır: Çocuk yalnızdır, yeterince arkadaşı yoktur, yaşadığı ya da bulunduğu ortamlarda temas ettiği insan sayısı oldukça azdır. Bu durum çocuğun arzusunun ve düş gücünün bir hayali arkadaş yaratmasıyla sonuçlanır.

Hayali arkadaşın varlığı yetişkinlerin yaşadığı halüsinasyonlar (varsanı) ile karıştırılmamalıdır, çünkü çocuklar gerçek ile hayal arasındaki farkı ancak 5 yaşından sonra kavrarlar.

Hayali arkadaş tehlikeli değildir, ancak ebeveyn olarak mutlaka çocuğun o hayale takılı kalıp kalmadığını takip etmek gerekir. Bazen görünmeyen hayali arkadaş evde bütün kontrolü ele alır: Örneğin, babaya masada yer yoksa fazla ileri gidiyordurve irdelenmesi gereken bir sorun var demektir. Çocukların hayali arkadaşlarıyla dalga geçmemek ve inkar etmemek gerekir. Asıl yapılması gereken hayallere saygı duymak ve çocuğu gerektiğinde gerçekliğe geri çağırabilmektir. Asla saçma olduğunu söylememek gerekir, çünkü çocuk için gerçektir ve aksi söylenmesi onu korkutur. Hayali arkadaşla ilgili çok soru sorulması ya da ısrarla bunun gerçek olmadığının söylenmesi, çocuğun bu konuyla ilgili konuşmaması, ancak hayalinde devam ettirmesiyle sonuçlanır. Çocukla iletişim önemlidir, örneğin, çocuk babasına “Sana yer kalmadı, çünkü arkadaşım oturuyor” diyorsa. Çocuğa, “Baba kendi yerine otursun, arkadaşına bu küçük sandalyeyi verelim” diyerek bir alternatif sunmak daha doğru olur. Eğer çocuk sürekli hayali arkadaşından bahsediyorsa ilgisini farklı konulara çekmek gerekir.

Çocukta realite kavramı oluştuğu zaman bu hayaller kaybolur ve hayali arkadaşını bırakır. Genellikle 7 yaş dolayında yavaş yavaş vedalaşır. Çocuk hayali arkadaşıyla daha az zaman geçirmeye başlar, bazen de aniden bırakır. Çocuk arkadaşlığa son verir ve bunun nedeni sorulduğunda yine hayalinde bulmuş olduğu yanıtı verir; örneğin, “Artık buradan taşındı.” diyebilir.

Sonuç olarak, 6 yaşında çocuğun hayali arkadaşı hala varsa ve onun yaşamında fazlaca yer kaplıyorsa, anne-babalar bu durumun altta yatan ruhsal bir sorunun işareti olabileceğini dikkate almalıdırlar. Sorunun devamı halinde bir uzmandan yardım alınması, tüm gelecek yaşamını olumsuz etkileyecek bir tehlikeden çocuğun zamanında kurtarılmasını sağlayacaktır.

(Antalya - Işık Seli Çocuk Psikolojisi & Aile Danışma Merkezi Çocuk Psikoloğu Seher SAYAN tarafından kaleme alınan bu yazı,

Female Dergisi Ağustos 2010 sayısında yayınlanmıştır)

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.